Какво представлява темповото / трешхолд бягане

Темповото бягане е една от основните бегачески тренировки. Темповото бягане се изпълнява на умерено към високо темпо, обикновено на лактатен праг (трешхолд) или малко по-бавно. Темпото се намира между това за дълги леки бягания и това за интервални тренировки. Темповото бягане е прекалено бързо за дълги бягания и прекалено бавно за интервални тренировки. Известно е още и под името трешхолд бягане.

Целта на темповото бягане е да се изгради скорост, издръжливост и ментална сила.

темпово бягане

С какво темпо се бяга

Темпото за темпови бягания е около 80-90% от максималния пулс. Съществуват и някои калкулатори, които дават ориентировъчна представа. Според популярна формула темпото за темпови бягание трябва да е 10-15 секунди по-бавно от темпото за 5К. Тоест ако 5К темпото е 4:20 за километър, то темповото бягане трябва да е на около 4:30-3:35 за километър.

Противоръчиви мнения

Джак Даниелс в своята книга „Jack Daniels Running Formula“ определя темповите бягания като едни от най-продуктивните видове тренировки. Други автори като Hal Higdon в „Marathon The Ultimate Training Guide“ и Matt Fitzgerald в „Run Faster“ също подкрепят тази теза.

Обаче съществуват и други мнения, според които темповите бягания не са толкова ефективни колкото други видове тренировки. Особено за по-напреднали бегачи.

Примерна тренировка

  • Загрявка 10-15 минути леко бягане и бегови упражнения.
  • 4 пъти по 5 мин темпово бягане.
  • 1 минута активна почивка (много леко бягане или ходене) между всеки темпови интервал.
  • Разпускане 10-15 минути леко бягане.

Други варианти, с които да се замени интервалната част:

  • 20-30 минути темпово бягане.
  • 4-6 пъти по 1600 метра с 400 метра активна почивка.
  • 3-5 пъти по 3200 метра с 800 метра активна почивка.

Норвежкият метод

Норвежкият метод е методология за тренировки на атлети, която включва и темпови тренировки. Както подсказва името произхода е Норвегия и голяма популярност придоби през последните години. Това се случи благодарение на норвежки атлети като братята Ингебригтсен и триатлета Кристиан Блуменфелт. Тази темпова тренировка се отличава с това че темпото на интервала и на активната почивка е по-бързо, както и дължината на интервала е по-къс. Конкретен пример за тренировка по норвежкия метод:

  • 4-6 пъти по 1 км на 90-95% усилие. Друг вариант е 4 пъти по 4 минути на 90-95%.
  • 1-2 минути активна почивка умерено бягане на 50-60%.

Тази тренировка е предизвикателна и не е подходяша за всички бегачи. От съществено значение е да имате добро ниво на фитнес и опит в бягането.

Вижте още

Резултати от XL Лозенска планина 2025

Резултати от XL Лозенска планина 2025

На 9 март 2025 Лозен планина посрещна тазгодишното издание на XL Лозенска планина. Състезание от календара на XLkmrun, което предложи три дистанции

Резултати от Malak Sechko Run 2025

Резултати от Malak Sechko Run 2025

На 23 февруари 2025 се проведе тринадесетото издание на Malak Sechko Run / Малък Сечко Рън. Домакин отново бе село Локорско