Видове тренировки за бягане

Бягането може да е много лесен и достъпен спорт, хоби, забавление, начин за социализация. Излизаш и просто започваш да бягаш. Но ако човек желае да напредне откъм скорост и постижения, то е препоръчително да се правят различни бягания.

Бегачи тренировка

Начинаещите бегачи често започват да бягат едно и също разстояние с една и съща скорост. Което не е лошо разбира се, но разнообразяването на типовете тренировки може значително да засили ефектите от бягането. Различните тренировки натоварват различни системи в тялото – сърдечно-съдови, мускулни, биомеханични, неврологични, хорморални. Телата реагират на тренировъчния стрес с временно отслабване и умора, но след това се завръщат по-здрави и силни. Този ефект се нарича суперкомпенсация.

Суперкомпенсация

Основни видове тренировки за бягане.

Темпово бяганетези бягания се изпълняват с  комфортно тежкотемпо, което спомага за подобряване на лактатния праг и скоростта. Те продължават обикновено между 20 и 40 минути с темпо, което е предизвикателно, но не максимално. На около 80-90% от максималния пулс.

Дълго бягане крайъгълен камък в подготовката за маратон (42.2 км). Дългите бягания помагат за изграждането на издържливост, за подобряване на аеробния капаците. Обикновено се правят веднъж седмично. Бягат се с конфортно темпо, в което без затруднение може да се води разговор. Разстоянието на дългото бягане постепенно се вдига с времето. Ако сте съвсем начинаещ може да редуване бягане с малко ходене.

Интервална тренировка редуване на бягане с висока и с ниска натовареност. Обикновено се извършва на стадион, но може и на всеки равен терен. Дължината на интервала (отсечката) зависи от формата и целите. Най-често се правят интервали с дължина между 50 и 400 метра. Повторенията също зависят от формата и целите. 10 по 200 метра през 200 метра е един пример за интервална тренировка. Бягане 200 метра на максимална скорост и след това 200 метра ходене. И така 10 повторения. Интервалите се смятат за една от най-важните и полезни тренировки в бягането. Това е много ефикасен метод за подобряване на аеробния капацитет и максималната скорост. Също така не отнема много време, но е силно препоръчително преди интервална тренировка да се направи загравка с леко бягане и бегови упражнения.

Отсечки срещу склон вариация на интервалната тренировка. Разликата е че не се изпълнява на равен терен, а на склон. По този начин е по-ефективна силова тренировка.

Фартлек бягане без прекъсване, в което се добавят интервали с по-бърза скорост. По-свобоно и неструктурирано бягане, чиято цел е да не е толкова обременяващо и ангажиращо. Фартлек означава бърза игра на шведски и всеки бегач решава кога и къде да вкара по-бързи интервали по време на бягането си. Както и каква да е скоростта. Важното е да има бягане на различни скорости.

Възстановително бягане бягане с много леко темпо, чиято цел е да подпомогне възстановяването на тялото. Изпълнява се в дни след тежка тренировка или състезание. Продължителността е обикновено до 30 минути.

Вижте още

Резултати от XL Лозенска планина 2025

Резултати от XL Лозенска планина 2025

На 9 март 2025 Лозен планина посрещна тазгодишното издание на XL Лозенска планина. Състезание от календара на XLkmrun, което предложи три дистанции

Резултати от Malak Sechko Run 2025

Резултати от Malak Sechko Run 2025

На 23 февруари 2025 се проведе тринадесетото издание на Malak Sechko Run / Малък Сечко Рън. Домакин отново бе село Локорско